Boyertown Bears Wrestling Twitter

Facebook

2018-19 Mercury All-Area Wrestling Team

by Jeff Stover, Pottstown Mercury

Posted on April 21, 2019

Article originally appeared here:
http://papreplive.com/2019/04/20/2018-19-mercury-all-area-wrestling-team/

FIRST TEAM

103 - Jacob Craig, freshman, Hill School
112 - Shane Reynolds, senior, Spring-Ford
120 - Quinn Tobin, junior, Spring-Ford
126 - Paul Kakos, junior, Perkiomen Valley
132 - Isaiah Tucker, junior, Norristown
138 - Antonio Petrucelli, junior, Owen J. Roberts
145 - Cole Meredith, senior, Owen J. Roberts
152 - Daniel Mancini, senior, Owen J. Roberts and Ryan Vulakh, senior, Pope John Paul II
160 - Connor Quinn, junior, Owen J. Roberts
170 - Chase Smith, senior, Spring-Ford
182 - Joey Milano, sophomore, Spring-Ford
195 - Jacob Miller, senior, Boyertown
220 - Tonee' Ellis, senior, Methacton
285 - Sean Brogan, junior, Spring-Ford

SECOND TEAM

103 - Julien Maldonado, sophomore, Boyertown and Matt Vulakh, sophomore, Pope John Paul II
112 - Gavin Richards, freshman, Daniel Boone
120 - David Forrest, junior, Owen J. Roberts
126 - Mike Milkowich, freshman, Upper Perkiomen
132 - Demond Thompson, senior, Pottstown
138 - Jack McGill, sophomore, Spring-Ford
145 - Zach Rozanski, junior, Upper Perkiomen
152 - Brett Breidor, senior, Boyertown
160 - Evan Mortimer, junior, Boyertown
170 - Ricky McCutchen, senior, Owen J. Roberts
182 - Tijear Brittingham, junior, Norristown
195 - Jack Files, senior, Pope John Paul II
220 - Avery Shivak, junior, Pottsgrove
285 - Lakine Wallace, senior, Norristown

HONORABLE MENTION

Boyertown: Alan Alexander, Kade Davidheiser.
Daniel Boone: J.T. Hogan, Colby Pyle, Stephen Spitko, Chase Stehman.
Hill School: Sam Beckett.
Methacton: Osvaldo Carbajal, Jorge Carmona, Tonee' Ellis, Kibwe McNair, Roman Moser.
Owen J. Roberts: Austin Boaman, Tommy Dempsey, Josh Jackson.
Perkiomen Valley: Luke Ricci, Austin Rowley.
Phoenixville: Dave Polanki, Alex Washington.
Pottsgrove: Manny Allen, Shane Caffrey, Josh Cerrito, Stephen Henley, Tony Lindgren, Zach Van Horn.
Pottstown: Julianna Figueroa, Destyn Snyder.
Spring-Ford: Louis Carbajal, Alex Johns, Zach Needles, Dirk Nugent.
Upper Merion: Collin Power.
Upper Perkiomen: Joey Carpenter, Matt Martin, Matt Milkowich

COACH OF THE YEAR

Tim Seislove, Spring-Ford

Seislove led the Rams to 21-6 dual-match record and 4-1 mark in the Pioneer Athletic Conference's Liberty Division. His team repeated as District 1-AAA Duals runner-up, then went 2-2 in PIAA Class AAA Duals. Spring-Ford was team champion of District 1-AAA North tournament and third in South East AAA Regional; it had four wrestlers qualify for PIAA Class AAA Tournament at Hershey, with Joey Milano finishing fourth at 182.

[ return to previous page ]

  Copyright © 2019, Boyertown Area Wrestling Association