Boyertown Bears Wrestling Twitter Facebook

Mercury All-Area: Wrestling Teams

by Jeff Stover, Pottstown Mercury

Posted on April 28, 2018

Article originally appeared here:
http://papreplive.com/wrestling/2018/04/27/mercury-all-area-wrestling-teams-2/

FIRST TEAM
106 - Matt Vulakh, Pope John Paul II, Fr.
113 - Jared Kuhns, Upper Perkiomen, Sr.
120 - Brandon Meredith, Spring-Ford, Sr.
126 - Connor Quinn, Owen J. Roberts, So.
132 - Kyle Gorant, Hill School, Sr.
138 - Antonio Petrucelli, Owen J. Roberts, So.
145 - Ryan Vulakh, Pope John Paul II, Jr.
152 - Daniel Mancini, Owen J. Roberts, Jr.
160 - Ricky McCutchen, Owen J. Roberts, Jr.
170 - Jason Zollers, Owen J. Roberts, Sr.
182 - Jacob Miller, Boyertown, Jr.
195 - Elijah Jones, Boyertown, Sr.
220 - Zak Reck, Boyertown, Sr.
285 - Tom Doyle, Pottstown, Sr.

SECOND TEAM
106 - Julien Maldonado, Boyertown, Fr.
113 - P.J. Kakos, Perkiomen Valley, So.
120 - Ted Kennedy, Hill School, Sr.
126 - Chase Banyai, Pottsgrove, Sr.
132 - Kibwe McNair, Methacton, So.
138 - Zach Rozanski, Upper Perkiomen, So.
145 - Roman Moser, Methacton, So.
152 - Ben D'Arcangelo, Spring-Ford, Sr.
160 - Joey Milano, Spring-Ford, Fr.
170 - Anthony Yacovetti, Upper Merion, Sr.
182 - Chase Smith, Spring-Ford, Jr.
195 - Jack Files, Pope John Paul II, Jr.
220 - Tonee Ellis, Methacton, Jr.
285 - Isaac Hanna, Pottsgrove, Jr.

HONORABLE MENTION
Boyertown - Brett Breidor, Evan Mortimer.
Daniel Boone - Canton Dolla, Devin Dolla, Sam Zummo.
Hill School - Wyatt Hare, Ethan Kreuzberg.
Methacton - Michael Blakemore, Jorge Carmona, Corey Morabito, Will Rebert.
Norristown - Rick Bregenzer, Rich Maggio, Nick Semon.
Owen J. Roberts - David Forrest, Tyler McCutchen, Cole Meredith.
Perkiomen Valley - Willie Mathis.
Phoenixville - Bryce Thompson, Antonio Valenteen, Alex Washington.
Pottsgrove - Josh Cerrito, Stephen Hennelly, Tony Lindgren, Skylar McLeod, Charles Sithens, Zach Van Horn.
Pottstown - Nate Parson, Anthony Wiggins.
Spring-Ford - Michael Gradwell, Tyler LaRocca, Matt Lepore, Jack McGill, Dirk Nugent, Shane Reynolds.
Upper Perkiomen - Jarek Svanson.
West-Mont Christian - Austin Hallman.

COACH OF THE YEAR
Tim Seislove, Spring-Ford
Guided Rams to 20-5 record, highlighted by 5-0 run in the Pioneer Athletic Conference's Liberty Division regular season. Team was second in District 1-AAA Duals Tournament and won in opening round of PIAA Class AAA Duals. It was team champion in the PAC's individual tournament and fourth in team standings at District 1-AAA Central and South East AAA Regional tourneys.

[ return to previous page ]

  Copyright © 2018, Boyertown Area Wrestling Association