Boyertown Bears Wrestling Twitter

Facebook
<< back

State qualifiers in program history:

Season Place Wrestlers Gr
2017-2018 4th Elijah Jones SR
    Jacob Miller JR
    Evan Mortimer SO
2016-2017   Chris Berry SR
    David Campbell SR
  4th Jakob Campbell SR
  5th Elijah Jones JR
    Hunter Vogels SR
  5th Matt Wilde SR
2015-2016   David Campbell JR
  7th Jakob Campbell JR
    J.T. Cooley JR
  5th Gregg Harvey SR
    Elijah Jones SO
  2nd Tommy Killoran SR
    Garrett Mauger SR
    Lucas Miller SR
    Matt Wilde JR
2014-2015 3rd Jakob Campbell SO
  6th Gregg Harvey JR
  6th Tommy Killoran JR
  5th Lucas Miller JR
  1ST Jordan Wood JR
2013-2014   Jakob Campbell FR
    Gregg Harvey SO
    Eddie Kriczky SR
  7th Jordan Wertz SR
  2nd Jordan Wood SO
2012-2013   Eddie Kriczky JR
  2nd Jordan Wood FR
2011-2012   Jon Neiman SR
2010-2011   Tyler Mauger SR
  2nd Jeremy Minich SR
    Jon Neiman JR
2009-2010   Zach Heffner JR
  7th Matt Malfaro SR
    Jeremy Minich JR
  5th Alex Pellicciotti SR
2008-2009   Tim Feroe SR
    Matt Malfaro JR
    Jeremy Minich SO
  7th Alex Pellicciotti JR
2007-2008   Tim Feroe JR
  7th Alex Pellicciotti SO
2006-2007 4th Jesse DeWan SR
    Dave Jones SR
    Matt Malfaro FR
2005-2006   Jesse DeWan JR
    Asher Hyatt JR
  7th Nick Hyatt SR
  2nd Fred Rodgers SR
    Mike Schwager SR
    Jamie Soupik JR
  2nd Josh White SR
2004-2005 7th Nick Hyatt JR
  8th Fred Rodgers JR
    Mike Schwager JR
    Josh White JR
2003-2004   Zach Brower SR
    Jesse DeWan FR
  1ST Mike Spaid SR
2002-2003   Zach Brower JR
    Tony Malfaro JR
  7th Mike Spaid JR
2001-2002 8th Zach Brower SO
    Brandon Foose SR
  7th Tom Kniezewski SR
2000-2001   Aaron Hoffman SR
  7th Derick Schoenly SR
1999-2000   Anthony Corpora JR
1998-1999   Mike Reish JR
1997-1998   Mike Reish SO
1996-1997 2nd Zack Miller SR
1995-1996 5th Zack Miller JR
1987-1988   Kurt Davidheiser SR
1986-1987   Jason Bonney SR
1985-1986   Will Stout SR
1984-1985   Nick Bruns SR
1980-1981   Tim Cooley SR
    Dana Jones SR
1979-1980   Jody Munch SR
1978-1979   Brian Bealer SR
    Mark Fluharty SR
    Jody Munch JR
1977-1978   Kevin Mitchell SR

State medal counts:

Class Wrestler Medals
2017 Jakob Campbell 3
2010 Alex Pellicciotti 3
2016 Jordan Wood 3
2016 Gregg Harvey 2
2006 Nick Hyatt 2
2018 Elijah Jones 2
2016 Tommy Killoran 2
1997 Zack Miller 2
2006 Fred Rodgers 2
2004 Mike Spaid 2
2004 Zach Brower 1
2007 Jesse DeWan 1
2002 Tom Kniezewski 1
2010 Matt Malfaro 1
2016 Lucas Miller 1
2011 Jeremy Minich 1
2001 Derick Schoenly 1
2014 Jordan Wertz 1
2006 Josh White 1
2017 Matt Wilde 1

 
Number of times qualifying for states:

Class Wrestler Trips
2017 Jakob Campbell 4
2004 Zach Brower 3
2007 Jesse DeWan 3
2016 Gregg Harvey 3
2018 Elijah Jones 3
2010 Matt Malfaro 3
2011 Jeremy Minich 3
2010 Alex Pellicciotti 3
2016 Jordan Wood 3
2017 David Campbell 2
2009 Tim Feroe 2
2006 Nick Hyatt 2
2016 Tommy Killoran 2
2014 Eddie Kriczky 2
2016 Lucas Miller 2
1997 Zack Miller 2
1980 Jody Munch 2
2012 Jon Neiman 2
2000 Mike Reish 2
2006 Fred Rodgers 2
2006 Mike Schwager 2
2004 Mike Spaid 2
2006 Josh White 2
2017 Matt Wilde 2
1979 Brian Bealer 1
2017 Chris Berry 1
1987 Jason Bonney 1
1985 Nick Bruns 1
2017 J.T. Cooley 1
1981 Tim Cooley 1
2001 Anthony Corpora 1
1988 Kurt Davidheiser 1
1979 Mark Fluharty 1
2002 Brandon Foose 1
2011 Zach Heffner 1
2001 Aaron Hoffman 1
2007 Asher Hyatt 1
1981 Dana Jones 1
2007 Dave Jones 1
2002 Tom Kniezewski 1
2004 Tony Malfaro 1
2016 Garrett Mauger 1
2011 Tyler Mauger 1
2019 Jacob Miller 1
1978 Kevin Mitchell 1
2020 Evan Mortimer 1
2001 Derick Schoenly 1
2007 Jamie Soupik 1
1986 Will Stout 1
2017 Hunter Vogels 1
2014 Jordan Wertz 1
  Copyright © 2018, Boyertown Area Wrestling Association