Boyertown Bears Wrestling

Jeremy Minich

Jeremy Minich

Class of 2011

119, 125, 130

2007-2008: Section 1st; District 1st; Region DNP (AAA)
2008-2009: Section 1st; District 1st; Region 2nd; State DNP (AAA)
2009-2010: Section 2nd; District 1st; Region 4th; State DNP (AAA)
2010-2011: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 2nd (AAA)

Stats for 2010-2011 Boyertown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result
12/11/10 125 Kyle Demain (Governor Mifflin) L 11-3 (major)
12/11/10 125 Dennis Mucerino (Upper Moreland) W 1:57 (pin)
12/11/10 119 Michael Valania (St. Mark's, DE) W 1-0
12/11/10 125 Hank Donovan (Big Spring) W 2:48 (pin)
12/11/10 125 John Bryant (Owen J. Roberts) W 1:50 (pin)
12/18/10 130 Josh Burnham (Timberlane, NH) W 2-0
12/18/10 130 Jeff Ott (Belmont Hill, MA) L 3-1
12/18/10 130 Alex Richardson (St. Peter's Prep, NJ) L 5:43 (pin)
1/3/11 130 Celby Allen (Middletown) L 5-3
1/8/11 130 Tyler Messick (Lower Dauphin) W 0:22 (pin)
1/8/11 130 Paul Zambito (Cumberland Valley) W 26-11 5:25 (TF)
1/8/11 130 Abbott Ottinger (McDonogh, MD) W 4:23 (pin)
1/8/11 130 Gary Miller (Shikellamy) W 1:16 (pin)
1/8/11 130 Tyrel White (Northfield Mount Hermon, MA) W 3-2
1/12/11 130 Phoenixville W Forfeit
1/15/11 130 Frank Carpinello (Upper Perkiomen) W 1:33 (pin)
1/19/11 125 Riley Michaels (Pottsgrove) W 14-2 (major)
1/22/11 125 Colby Frank (Owen J. Roberts) W 15-3 (major)
1/28/11 130 Riley Michaels (Pottsgrove) W 1:23 (pin)
1/28/11 130 Adam Slezak (Council Rock North) W 16-5 (major)
1/29/11 130 Cody Rupp (Methacton) W 1:07 (pin)
2/3/11 125 Trenton Clifford (Pottstown) W 4:41 18-2 (TF)
2/4/11 125 Mack Moore (Council Rock South) W 5:08, 17-2 (TF)
2/4/11 125 Evan Harkins (West Chester Rustin) W 22-9 (major)
2/8/11 130 Wyatt Gehman (Perkiomen Valley) W 0:59 (pin)
2/9/11 125 Adam Dombrosky (Spring-Ford) W 15-6 (major)
2/19/11 125 Mike Murta (Downingtown West) W 0:21 (pin)
2/19/11 125 John Bryant (Owen J. Roberts) W 4:00, 20-3 (TF)
2/19/11 125 Jimmy Gemmell (Coatesville) W 3:46 (injury)
2/25/11 125 John Dunleavy (West Chester Rustin) W 1:28 (pin)
2/26/11 125 Kyle Loeb (Garnet Valley) W 3:02, 17-2 (TF)
2/26/11 125 Bob Meyers (Radnor) W 10-2 (major)
3/4/11 125 Wolfgang McStravick (Upper Perkiomen) W 6-4
3/5/11 125 Shane Longstreth (Council Rock North) W 15-3 (major)
3/5/11 125 Justin Staudenmayer (Plymouth Whitemarsh) W 9-6
3/10/11 125 Derrick Evanovich (Peters Township) W 16-1 4:50 (TF)
3/11/11 125 Mike Fake (Parkland) W 3:04 (pin)
3/12/11 125 Zach McGinnis (Waynesburg Central) W 7-4
3/12/11 125 Nico Megaludis (Franklin Regional) L 16-4 (major)
  Copyright © 2021, Boyertown Area Wrestling Association