Boyertown Bears Wrestling

Dominic Sheridan

Dominic Sheridan

Class of 2022

138, 145, 152, 160

2018-2019: Section 6th (AAA)
2019-2020: Section DNP (AAA)
2021-2022: Section 3rd; Region DNP (AAA)

Stats for 2021-2022 Boyertown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2020-2021 Post-Season
12/11/21 145 Harry S. Truman W Forfeit  
12/11/21 152 Jake Finley (Interboro) L 7-3 Section: DNP (AAA)
12/11/21 145 Daniel Husain (Garnet Valley) L 6-3 Section: DNP (AAA)
12/11/21 145 Edwin Force III (Bethlehem Liberty) W 12-3 (major) District 11-AAA: DNP
12/11/21 145 Jack Baker (Easton) W 11-1 (major)  
12/17/21 145 Daniel Husain (Garnet Valley) L 5-2 Section: DNP (AAA)
12/17/21 145 Liam Packer (Phillipsburg, NJ) W 8-2  
12/17/21 145 Carter Davis (Central York) L 5-1  
12/22/21 160 Skylur Davidheiser (Owen J. Roberts) W 15-13  
12/29/21 145 Alex Scheirer (Wyomissing) W 0:45 (pin) Section: DNP (AA)
12/29/21 145 Michael Frederick (Cape Henlopen, DE) L 9-3  
12/29/21 145 Andrew Huesgen (Governor Mifflin) W 2:29 (pin)  
12/30/21 145 Jared McGee (Plymouth Whitemarsh) W 4:09 (pin)  
12/30/21 145 Chase Stephen (Tri Valley) W 2:44 (pin) District 11-AA: DNP
12/30/21 145 Aiden Swann (Cocalico) L 2:56 (pin) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/5/22 145 Ryan Lepore (Spring-Ford) L 2:34 (injury)  
1/8/22 145 Justin Negron (Sussex Central, DE) W 1:55 (pin)  
1/8/22 145 Koi Shotto (Big Spring) W 1:15 (pin) Section: DNP (AAA)
1/8/22 145 Joel McClintok (Northern York) L 5-3 Section: 3rd (AAA)
1/8/22 145 Arthur Ruud (Central Dauphin) W 1:52 (pin)  
1/10/22 145 Riley Tryanski (Exeter) W 18-3 4:20 (TF)  
1/12/22 145 Grant Baker (Methacton) W 3:48 (pin)  
1/15/22 138 Jake Niffenegger (La Salle, OH) L 5:18 (pin)  
1/15/22 138 Aliazer Alicea (Manheim Township) L 6-0 Section: 2nd
Region SC-AAA: 2nd
State AAA: DNP
1/19/22 145 Luke Ricci (Perkiomen Valley) W 13-7 Section: DNP (AAA)
1/22/22 145 Grant Baker (Methacton) W 2:24 (pin)  
1/22/22 145 Sam Gautreau (Owen J. Roberts) L 11-2 (major) Section: DNP (AAA)
1/22/22 145 Luke Ricci (Perkiomen Valley) W 14-2 (major) Section: DNP (AAA)
1/24/22 145 Santino Antonelli (Norristown) W 0:52 (pin)  
1/27/22 145 Luke Wilson (Central Bucks East) L 2-1 Section: 4th
Region SE-AAA: DNP
2/2/22 145 Ryan Poore (Daniel Boone) W 10-1 (major)  
2/26/22 138 Kareem Lesher (Pottstown) W 3:40 (pin)  
2/26/22 138 Erick Dominguez (Souderton) L 3-2  
2/26/22 138 Nate Brown (Radnor) W 0:41 (pin)  
2/26/22 138 Charlie Colvin (Great Valley) W 0:44 (pin)  
2/26/22 138 Mason Karkoska (Owen J. Roberts) W SV-1 7-5 Section: DNP (AAA)
2/26/22 138 Mitch Baker (Conestoga) W 7-6 Section: DNP (AAA)
3/4/22 138 Mason Grodzki (Pennsbury) L 7-4 Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
3/4/22 138 Stephen Scott (Springfield Delco) W 13-1 (major)  
3/5/22 138 Max Parnis (West Chester East) L 8-4 Section: DNP (AAA)
  Copyright © 2022, Boyertown Area Wrestling Association