Boyertown Bears Wrestling

Dominic Sheridan

Dominic Sheridan

Class of 2022

126, 132, 138

2018-2019: Section 6th (AAA)
2019-2020: Section DNP (AAA)
2021-2022: Section 3rd; Region DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Boyertown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/8/18 132 Michael Torres (Bethlehem Liberty) L 16-1 4:14 (TF) District 11-AAA: DNP
12/8/18 138 Michael Raab (Governor Mifflin) W 1:05 (pin) Section: DNP (AAA)
12/8/18 138 Eric Nickson (Garnet Valley) W 7-3  
12/14/18 132 Jason Geyer (Seneca Valley) L 17-0 (TF) Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
12/14/18 132 Alexander Holt (Bald Eagle Area) L 4:19 (pin) District 6-AAA: 5th
12/19/18 132 Osvaldo Carbajal (Methacton) L 11-9 Section: 1st
District 1-AAA: 6th
12/28/18 132 Dennis Lombardi (Palmerton) W 5:46 (pin)  
12/28/18 132 Morgan Lofland (Conestoga) L 4:48 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 6th
12/28/18 132 Jack Ronco (Oley Valley) W 14-4 (major)  
12/28/18 132 Aiden Stewart (Kennard-Dale) W 8-2 Section: 3rd
District 3-AA: DNP
12/28/18 132 Zac Martin (Neshaminy) L 2:05 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: 5th
State AAA: DNP
1/4/19 132 Preston Machado (Delaware Valley) L 4:42 (pin) District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
1/4/19 132 Joshua Jones (Saucon Valley) L 0:15 (pin) District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 1st
State AA: 2nd
1/5/19 132 Zahkee Williams (Central High) W 3:53 (pin)  
1/5/19 132 Gia Gonzalez (Mariana Bracetti Academy) W 1:30 (pin) Section: DNP (AAA)
1/5/19 132 Keagan Kinney (Parkland) W 6-1  
1/5/19 138 Cade Reichart (Cumberland Valley) L 4:09 (pin) Section: 1st
Region SC-AAA: 5th
1/9/19 132 Zachary Englehardt (Owen J. Roberts) L 4-0  
1/16/19 132 Aaron Judge (Spring-Ford) W 8-4  
1/19/19 132 Robert Lawlor (Father Judge) L 5:27 (pin) Section: 1st
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: 6th
1/19/19 132 Philip Maruri (St. Christopher's, VA) L 7-2  
1/23/19 132 Stephen Coleman (Perkiomen Valley) W 1-0 Section: DNP (AAA)
1/24/19 126 Dylan Heathcote (Souderton) W 0:43 (pin)  
2/1/19 126 Braden Ricchini (Council Rock South) L 3:30 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/2/19 126 Christopher Wood (Garnet Valley) W 8-2  
2/2/19 132 Zachary Englehardt (Owen J. Roberts) L 6-4  
2/5/19 126 Jared Rubin (Norristown) W 2-0 Section: DNP (AAA)
2/7/19 132 Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic) L 3:01 (pin) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 4th
2/8/19 126 Derek Burk (Mifflin County) L 7-2 District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/22/19 126 Jared Rubin (Norristown) W 2:25 (pin) Section: DNP (AAA)
2/22/19 126 Liam Walker (Conestoga) W 6-3 Section: DNP (AAA)
2/23/19 126 P.J. Kakos (Perkiomen Valley) L 5:27 (injury) Section: 5th
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/23/19 126 Casey Capetola (Great Valley) L 4-3 Section: DNP (AAA)
2/23/19 126 Osvaldo Carbajal (Methacton) L 6-4 SV Section: 1st
District 1-AAA: 6th
  Copyright © 2022, Boyertown Area Wrestling Association