Boyertown Bears Wrestling

Jacob Miller

Jacob Miller

Class of 2019

195, 220

2016-2017: Section 4th; District DNP (AAA)
2017-2018: Section 2nd; District 1st; Region 2nd; State DNP (AAA)
2018-2019: Section 2nd; Region 1st; State DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Boyertown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/8/18 195 Interboro W Forfeit  
12/8/18 195 Landon Etier (Harry S. Truman) W 0:48 (pin)  
12/8/18 195 Damen Moyer (Bethlehem Liberty) W 13-3 (major) District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: DNP
12/8/18 195 Evan Dobson (Governor Mifflin) W 0:49 (pin)  
12/8/18 195 Garnet Valley W Forfeit  
12/14/18 195 Reese Martin (Manheim Central) W 0:44 (pin)  
12/15/18 195 Tymothy Nevadomsky (Pottsville) W 11-4 District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 6th
12/15/18 195 Kyle Swartz (Northern York) W 7-6  
12/15/18 195 Cole Urbas (State College) L Med. Forfeit District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 2nd
12/28/18 195 Ray Perez (Elizabethtown) W 2:31 (pin)  
12/28/18 195 Elijah Karas (Oley Valley) W 9-1 (major) Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
12/29/18 195 Chase Mathias (Hempfield) W 3:56 (pin) Section: 6th (AAA)
12/29/18 195 Cole Urbas (State College) L 2:28 (injury) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 2nd
1/4/19 220 Delaware Valley W Forfeit  
1/4/19 195 Dane Csencsits (Saucon Valley) L 4-3 District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 4th
State AA: DNP
1/5/19 195 Jayden Bortz (Northampton) W 4:20 (pin) District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
1/5/19 195 Stavro Nako (Central High) W 1:01 (pin) Section: 6th (AAA)
1/5/19 195 Mariana Bracetti Academy W Forfeit  
1/5/19 195 Raja Farakh (Parkland) W 2:58 (pin)  
1/5/19 220 Dontey Rogan (Cumberland Valley) W 2:50 (pin)  
1/19/19 195 Guy Lozius (Chambersburg) W 7-2 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
1/19/19 195 Joe Kurtz (Bethlehem Catholic) W 3-2 District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 5th
1/20/19 195 Michael Baker (La Salle, OH) L 5-2  
1/20/19 195 Jack Files (Pope John Paul II) W 4:24 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
1/20/19 195 Luke Chakonis (Delbarton, NJ) L 8-0 (major)  
1/23/19 195 Perkiomen Valley W Forfeit  
1/24/19 220 Souderton W Forfeit  
2/1/19 220 Wyatt Hampton (West Chester Henderson) W 1:59 (pin)  
2/1/19 220 Oleksiy Chaban (Council Rock South) W 2:56 (pin)  
2/2/19 195 Sam DiTrolio (Garnet Valley) W 5:57 19-3 (TF)  
2/2/19 195 Matt Karcewski (Owen J. Roberts) W 1:03 (pin)  
2/4/19 195 Michael Gozzi (Archbishop Ryan) W 0:16 (pin)  
2/5/19 195 Rogelio Salado (Norristown) W 0:23 (injury)  
2/7/19 220 Jarius Rosado (Bethlehem Catholic) W 5-3  
2/8/19 220 Aaron Henry (Mifflin County) W 2:01 (pin)  
2/22/19 195 John Allen (Phoenixville) W 1:39 (pin)  
2/23/19 195 Zachary Van Horn (Pottsgrove) W 2:36 (pin) Section: 6th
District 1-AAA: DNP
2/23/19 195 Ethan Seeley (Great Valley) L 2-1 UTB Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: DNP
3/1/19 195 Bryce Regan (Ridley) W 2:00 (pin) Section: 5th
District 1-AAA: DNP
3/1/19 195 Logan Green (Pennridge) W 4-2 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
3/2/19 195 Bruno Stolfi (Souderton) W 7-2 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 5th
State AAA: DNP
3/2/19 195 Ethan Seeley (Great Valley) W 3-1 SV1 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: DNP
3/7/19 195 Jayden Bortz (Northampton) W 10-4 District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
3/8/19 195 Kyle Swartz (Northern York) L 5-2  
3/8/19 195 Ethan Seeley (Great Valley) L 3-1 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: DNP
  Copyright © 2022, Boyertown Area Wrestling Association