Boyertown Bears Wrestling

Jacob Miller

Jacob Miller

Class of 2019

182, 195

2016-2017: Section 4th; District DNP (AAA)
2017-2018: Section 2nd; District 1st; Region 2nd; State DNP (AAA)
2018-2019: Section 2nd; Region 1st; State DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Boyertown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/9/17 182 Mike Moore (Interboro) W 14-3 (major)  
12/9/17 182 Gavin Grim (Unionville) W 6-3 Section: 7th
District 1-AAA: DNP
12/9/17 182 Blake Silber (Council Rock North) W 1:27 (pin)  
12/9/17 182 Will Kitsch (Governor Mifflin) L 6-4 SV Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
12/9/17 182 Jacob McLeod (Owen J. Roberts) W 12-1 (major)  
12/15/17 182 Clayton Franko (Wyalusing) W 1:43 (pin)  
12/15/17 182 Mike Kustanbauter (Muncy) L 8-3 Section: 1st
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 5th
12/15/17 182 Logan Boyd (Bishop McCort) W 1:28 (pin)  
12/16/17 182 Noah Seeberger (Bethel Park) W 3-0  
12/16/17 182 Jacob McLeod (Owen J. Roberts) W 4:10 (pin)  
12/16/17 182 Levi Hobson (Chestnut Ridge) W 7-3 District 5-AA: 3rd
Region SW-AA: DNP
12/16/17 182 Christian Wachter (Warrior Run) W 3-1 Section: 2nd
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: DNP
12/16/17 182 Mike Kustanbauter (Muncy) W 4-3 Section: 1st
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 5th
12/20/17 195 Rich Maggio (Norristown) W SV 8-6 Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
12/23/17 182 Andrew Rice (West Chester Rustin) W 1:34 (pin)  
12/23/17 195 Joe Shafer (Downingtown West) W 8-2 Section: 4th
District 1-AAA: 5th
12/28/17 182 Jacob Eckman (Octorara) W 14-3 (major)  
12/28/17 182 Scott Horry (Plymouth Whitemarsh) W 2-1 Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
12/29/17 182 Ryan Karoly (Malvern Prep) L 10-2 (major)  
12/29/17 182 Matthew Lehman (Dover) W 3-0 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
12/29/17 182 Scott Horry (Plymouth Whitemarsh) W 5-2 Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
1/3/18 182 Pottsgrove W Forfeit  
1/10/18 182 Anthony Swenda (Upper Merion) W 5:34 20-3 (TF)  
1/11/18 182 Pottstown W Forfeit  
1/13/18 182 Shaun Miller (Northampton) W 3:08 (pin)  
1/13/18 182 Cole Kreshpane (Delbarton, NJ) W 4-1 TB  
1/13/18 182 Tim Wallace (Albert Gallatin) L 3:52 (pin) Section: 1st
Region SW-AAA: 1st
State AAA: 3rd
1/14/18 182 Brendan Shaffer (Lower Dauphin) W 4-2 Section: 2nd
Region SC-AAA: 5th
1/14/18 182 Paul Pierce (Brooke Point, VA) L 3-1 UTB  
1/14/18 182 Aaron Carter (Collingswood, NJ) L 3-2  
1/17/18 182 William Rochon (Methacton) W 1:23 (pin)  
1/24/18 182 Nick Hagen (Owen J. Roberts) W 4:37 (pin)  
1/25/18 182 Ethan Seeley (Great Valley) W 3-2 Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: 6th
2/2/18 182 Alex Roe (Council Rock North) W 3:21 (pin)  
2/2/18 182 John Caplan (Council Rock South) W 1:38 (pin)  
2/3/18 182 Ian Crowe (West Chester Rustin) W 1:48 (pin)  
2/3/18 182 Chase Mielnik (Downingtown West) W 8-3 SV Section: 7th
District 1-AAA: DNP
2/5/18 182 Cian Blythe (Central Dauphin) W 10-2 (major) Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
2/13/18 182 Jakob Sterling (Perkiomen Valley) W 3:21 (pin) Section: 6th
District 1-AAA: DNP
2/17/18 182 Nick Hagen (Owen J. Roberts) W 1:32 (pin)  
2/17/18 182 Jakob Sterling (Perkiomen Valley) W 2:43 (pin) Section: 6th
District 1-AAA: DNP
2/17/18 182 Chase Smith (Spring-Ford) L 4-3 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/24/18 182 Brian West (Garnet Valley) W 4:39 (pin) Section: DNP
District 1-AAA: DNP
2/24/18 182 Dezhan Peterson (Upper Darby) W 5:47 (pin) Section: 4th (AAA)
2/24/18 182 Chase Smith (Spring-Ford) W 3-2 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/3/18 182 Harry Green (Upper Moreland) W 5-4 Section: 3rd
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
3/3/18 182 Alex Litz (Harry S. Truman) W 12-3 (major) Section: 2nd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
3/3/18 182 Joshua Stillings (Pennridge) L 1:17 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 2nd
3/8/18 182 Andrew Kidd (Delaware Valley) L 5-2 District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 6th
3/8/18 182 Chase Smith (Spring-Ford) W 6-3 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/9/18 182 Blake Barrick (Big Spring) L 5-0 Section: 2nd
Region SC-AAA: 1st
State AAA: DNP
  Copyright © 2022, Boyertown Area Wrestling Association